więcej zdjęć KLIKNIJ TU W dniach 26–30 sierpnia 2023 w Domu św. Kaspra w Częstochowie odbyły się rekolekcje dla Rodziny Krwi Chrystusa tj. świeckich stowarzyszonych ze zgromadzeniami: Misjonarzy Krwi Chrystusa (CPPS), Adoratorek Krwi Chrystusa (ASC) i Misjonarek Krwi Chrystusa (MSC). Były to rekolekcje w duchowości Krwi Chrystusa z hasłem: „Krwi Chrystusa, rozpal w nas ogień miłości!”
Poniżej wszystkie filmiki — proszę kliknąć trójkącik/strzałeczkę (przy paseczkach) w prawym górnym rogu
VIDEO
Konferencje dla rodziny Krwi Chrystusa
Konferencja wygłoszona przez ks. Daniel Mokwa,- Misjonarz Krwi Chrystusa (CPPS) — Moderator Krajowy Wspólnoty Krwi Chrystusa (WKC ) i zarazem prowincjał Zgromadzenia Misjonarzy Krwi Chrystusa
Konferencja wprowadzająca w rekolekcje o duchowości, wspólnocie, misji i o słudze Bożym Janie Merlinim … link do tekstu KLIKNIJ TU Ks. Daniel Mokwa CPPS, w pierwszej konferencji ten pięknie i poetycko brzmiący temat (hasło) starał się przekuć w konkretne słowa, które dla słuchaczy byłyby pewnym ukierunkowaniem życia charyzmatem Krwi Chrystusa i życia apostolskiego w tym duchu. Ks. Daniel mówił nam co to znaczy w praktyce, że Krew Chrystusa jest motywem przewodnim życia i działania Misjonarzy i świeckich, którzy żyją paschalną duchowością Krwi Chrystusa. To święty Kasper wybrał symbol Krwi Chrystusa jako motyw przewodni dla Misjonarzy Krwi Chrystusa, co miało również stanowić źródło ich siły apostolskiej w działalności misyjnej. Wobec trudności takich jak lenistwo, zniechęcenie, przygnębienie, które mogą dotykać misjonarzy (również każdego z nas obecnie) św. Kasper radził przypomnieć sobie o Krwi Chrystusa, aby poprzez to doświadczyć przebudzenia duchowego. Pisze to w słowach: Wystarczy jedno spojrzenie na Boską Krew, a Ona wstrząśnie nami, byśmy działali z niespożytą gorliwością i prawdziwym duchem Bożym. Ks. Daniel podzielił się taką refleksją: „Myśląc o tych słowach św. Kaspra rozważałem, że takim ludziom, mistykom, jakimi byli św. Kasper czy św. Maria De Mattias, to pewnie takie jedno spojrzenie wystarczyło… Tymczasem chyba dla nas nie zawsze wystarczy owo jedno spojrzenie na Boską Krew, na krzyż. Być może nie jesteśmy na takim duchowym poziomie, i być może my potrzebujemy więcej spojrzeń na ową Boską Krew, więcej czasu, aby ona nami wstrząsnęła. Być może potrzebujemy więcej modlitwy, więcej kontemplacji, częstego rozważania męki Pańskiej — aby żyć duchowością Krwi Chrystusa dzień po dniu. Trudne sytuacje życiowe oraz takie sytuacje i wydarzenia, które nas denerwują, albo bardzo kosztują, które są dla nas trudne, bo trzeba coś przecierpieć, albo na coś poczekać i przez to ćwiczyć się w cierpliwości – te momenty można i trzeba przyjmować jako okazję do tego, by myśleć o Boskiej Krwi, aby spoglądać na Boską Krew i doświadczać Jej mocy. To może nam nie tylko pomóc w wydarzeniach czy trudnych momentach naszego życia, ale może też przemienić nasze myślenie nasze działanie, całe nasze życie.”
2. Konferencję wygłosiła s. Konsolata — Misjonarka Krwi Chrystusa (MSC)
Duchowość. Duchowość Krwi Chrystusa - link do tekstu KLIKNIJ TU
3. Konferencję wygłosiła s. Ewa Kleps — Adoratorka Krwi Chrystusa (ASC), Przełożona Prowincjalna
„Wspólnota żyjąca duchowością Krwi Chrystusa jest darem Boga dla współczesnych „ S. Ewa Kleps ASC w konferencji „Wspólnota żyjąca duchowością Krwi Chrystusa jest darem Boga dla współczesnych” starała się odpowiedzieć na pytanie: Po co dzisiejszemu światu rodzina Krwi Chrystusa? Po co WKC? Po co SKC? W odpowiedziach na to pytanie usłyszeliśmy równocześnie podpowiedzi/wskazówki jak tworzyć wspólnotę – żywą, żyjącą w jedności, dającą świadectwo wiary Członkowie/członkinie wspólnot darem i wezwaniem, Przyjmować siebie jak dary od Boga, Odkrywać siebie jak skarb, perłę, Przyjmować siebie jak prezenty, Dostrajać się jak instrumenty, Słuchać siebie nawzajem jak żywego słowa, Trenować razem jak alpiniści, Leczyć się jak lekarze, Błogosławić się Wspólnota jest darem, podarowanym nam, żebyśmy mogli wzrastać, rozwijać się i umacniać. Jest szkołą, która wychowuje nas do dawania świadectwa, czasem może milczącego, czasem w postaci drobnego gestu, wsparcia…, bycie świadkiem Wspólnota umacnia się na modlitwie, Eucharystii, dzieleniu Słowem, wspólnym działaniu, wspólnym świętowaniu. Mamy szereg możliwości… pielgrzymki, czuwanie, odpusty, rekolekcje, formacja stała. Kiedy gromadzimy się razem…
4. Konferencję wygłosiła s. Konsolata — Misjonarka Krwi Chrystusa (MSC)
„Misja„ Siostra Konsolata – Misjonarka Krwi Chrystusa (MSC) w jednej konferencji mówiła nam o duchowości ogólnie i życiu duchowym, a w drugiej o misji, o naszym apostolstwie. Każdy człowiek odczuwa potrzebę duchowości tj. tęsknotę za pełnią, chce być szczęśliwy. Wchodząc na drogę życia duchowego mamy nawiązać relację z Tym, którego chcemy poznać. A postęp duchowy to nie to samo co wzrost pobożności. Życie duchowe to intymna, głęboka więź z Panem Bogiem i rozumny z Nim dialog. S. Konsolata zwróciła uwagę na imitacje życia duchowego którymi są rytualizm i obrzędowość ( zwyczaje, gesty,) oraz egzaltacja (szukanie wrażeń, wizji, nowinek) oraz elementy życia duchowego, z którymi się zmagamy, a którymi są oczyszczenie, oziębłość i oschłość. W konferencji o misji mocnym akcentem był cytat przytoczony przez siostrę: „Statki w porcie są bezpieczne, ale nie po to buduje się statki”. My często czujemy się bezpiecznie w naszych wspólnotach, ale nie po to jesteśmy posłani, aby szukać miejsc dla nas bezpiecznych. Drugim mocnym akcentem było zdanie Georga Weigla: „Ten skrawek ziemi, po której stąpam jest terenem misyjnym”. Mój dom, moja praca, moja wspólnota ma być terenem mojego apostolstwa i dawania świadectwa.
5. Konferencję wygłosił ks. Ksawery Marek Kujawa - Misjonarz Krwi Chrystusa (CPPS)
ks. Jan Merlini — dzieciństwo i młodość
6. Konferencję wygłosiła s. Teresa Jaszczyszyn - Adoratorka Krwi Chrystusa (ASC) — Moderatorka Krajowa Stowarzyszenia Krwi Chrystusa (SKC)
Sługa Boży ks. Jan Merlini ‑dorosłość i kapłaństwo - link do tekstu KLIKNIJ TU Ks. Ksawery Kujawa CPPS i s. Teresa Jaszczyszyn ASC przedstawili nam osobę Sługi Bożego Jana Merliniego. Czekając na beatyfikację Jana Merliniego mogliśmy poznać szczegóły jego życia, działalności, jego wpływu na innych, m.in. na św. Marię De Mattias, której przez 40 lat był kierownikiem duchowym. Takie rekolekcje potrzebne nam są do budowania wspólnoty, nawiązywania relacji, radości z przebywania razem ale przede wszystkim do szukania kontaktu z Bogiem, do spotkania z Nim – w Eucharystii, w Słowie Bożym, na medytacji, adoracji i drugim człowieku. Czesława Nowak
Każdego dnia medytacja słowa Bożego według metody ignacjańskiej prowadzona przez ks. Daniela Mokwę CPPS
Rekolekcje rozpoczną się 26.08 (sobota) kolacją o godz. 18:00
Plan rekolekcji pełnych dni:
7:30 – Jutrznia Śniadanie, kawa
10:00 – Konferencja I Medytacja po konferencji
12:00 – Msza św.
13:00 – Obiad
16:00 – Konferencja II Medytacja po konferencji
18:00 – Kolacja
19:30 – Adoracja Najświętszego Sakramentu Okazja do sakramentu pokuty
20:30 – Zakończenie adoracji
Related
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.