wię­cej zdjęć KLIKNIJ TU
W dniach 26–30 sierp­nia 2023 w Domu św. Kaspra w Czę­sto­cho­wie odby­ły się reko­lek­cje dla Rodzi­ny Krwi Chry­stu­sa tj. świec­kich sto­wa­rzy­szo­nych ze zgro­ma­dze­nia­mi: Misjo­na­rzy Krwi Chry­stu­sa (CPPS), Ado­ra­to­rek Krwi Chry­stu­sa (ASC) i Misjo­na­rek Krwi Chry­stu­sa (MSC). Były to reko­lek­cje w ducho­wo­ści Krwi Chry­stu­sa z hasłem: „Krwi Chry­stu­sa, roz­pal w nas ogień miłości!”

Poni­żej wszyst­kie fil­mi­ki — pro­szę klik­nąć trójkącik/strzałeczkę (przy pasecz­kach) w pra­wym gór­nym rogu

Kon­fe­ren­cje dla rodzi­ny Krwi Chrystusa

  1. Kon­fe­ren­cja wygło­szo­na przez ks. Daniel Mokwa,- Misjo­narz Krwi Chry­stu­sa (CPPS)Mode­ra­tor Kra­jo­wy Wspól­no­ty Krwi Chry­stu­sa (WKC) i zara­zem pro­win­cjał Zgro­ma­dze­nia Misjo­na­rzy Krwi Chrystusa
Kon­fe­ren­cja wpro­wa­dza­ją­ca w reko­lek­cje o ducho­wo­ści, wspól­no­cie, misji i o słu­dze Bożym Janie Mer­li­nim …
link do tek­stu KLIKNIJ TU
Ks. Daniel Mokwa CPPS, w pierw­szej kon­fe­ren­cji ten pięk­nie i poetyc­ko brzmią­cy temat (hasło) sta­rał się prze­kuć w kon­kret­ne sło­wa, któ­re dla słu­cha­czy były­by pew­nym ukie­run­ko­wa­niem życia cha­ry­zma­tem Krwi Chry­stu­sa i życia apo­stol­skie­go w tym duchu.
Ks. Daniel mówił nam co to zna­czy w prak­ty­ce, że Krew Chry­stu­sa jest moty­wem prze­wod­nim życia i dzia­ła­nia Misjo­na­rzy i świec­kich, któ­rzy żyją pas­chal­ną ducho­wo­ścią Krwi Chry­stu­sa.
To świę­ty Kasper wybrał sym­bol Krwi Chry­stu­sa jako motyw prze­wod­ni dla Misjo­na­rzy Krwi Chry­stu­sa, co mia­ło rów­nież sta­no­wić źró­dło ich siły apo­stol­skiej w dzia­łal­no­ści misyj­nej. Wobec trud­no­ści takich jak leni­stwo, znie­chę­ce­nie, przy­gnę­bie­nie, któ­re mogą doty­kać misjo­na­rzy (rów­nież każ­de­go z nas obec­nie) św. Kasper radził przy­po­mnieć sobie o Krwi Chry­stu­sa, aby poprzez to doświad­czyć prze­bu­dze­nia ducho­we­go. Pisze to w sło­wach: Wystar­czy jed­no spoj­rze­nie na Boską Krew, a Ona wstrzą­śnie nami, byśmy dzia­ła­li z nie­spo­ży­tą gor­li­wo­ścią i praw­dzi­wym duchem Bożym.
Ks. Daniel podzie­lił się taką reflek­sją: „Myśląc o tych sło­wach św. Kaspra roz­wa­ża­łem, że takim ludziom, misty­kom, jaki­mi byli św. Kasper czy św. Maria De Mat­tias, to pew­nie takie jed­no spoj­rze­nie wystar­czy­ło… Tym­cza­sem chy­ba dla nas nie zawsze wystar­czy owo jed­no spoj­rze­nie na Boską Krew, na krzyż. Być może nie jeste­śmy na takim ducho­wym pozio­mie, i być może my potrze­bu­je­my wię­cej spoj­rzeń na ową Boską Krew, wię­cej cza­su, aby ona nami wstrzą­snę­ła. Być może potrze­bu­je­my wię­cej modli­twy, wię­cej kon­tem­pla­cji, czę­ste­go roz­wa­ża­nia męki Pań­skiej — aby żyć ducho­wo­ścią Krwi Chry­stu­sa dzień po dniu. Trud­ne sytu­acje życio­we oraz takie sytu­acje i wyda­rze­nia, któ­re nas dener­wu­ją, albo bar­dzo kosz­tu­ją, któ­re są dla nas trud­ne, bo trze­ba coś prze­cier­pieć, albo na coś pocze­kać i przez to ćwi­czyć się w cier­pli­wo­ści – te momen­ty moż­na i trze­ba przyj­mo­wać jako oka­zję do tego, by myśleć o Boskiej Krwi, aby spo­glą­dać na Boską Krew i doświad­czać Jej mocy. To może nam nie tyl­ko pomóc w wyda­rze­niach czy trud­nych momen­tach nasze­go życia, ale może też prze­mie­nić nasze myśle­nie nasze dzia­ła­nie, całe nasze życie.”

2. Kon­fe­ren­cję wygło­si­ła s. Kon­so­la­ta — Misjo­nar­ka Krwi Chry­stu­sa (MSC)

Ducho­wość. Ducho­wość Krwi Chry­stu­sa - link do tek­stu KLIKNIJ TU

3. Kon­fe­ren­cję wygło­si­ła s. Ewa Kleps — Ado­ra­tor­ka Krwi Chry­stu­sa (ASC), Prze­ło­żo­na Prowincjalna

Wspól­no­ta żyją­ca ducho­wo­ścią Krwi Chry­stu­sa jest darem Boga dla współ­cze­snych
S. Ewa Kleps ASC w kon­fe­ren­cji „Wspól­no­ta żyją­ca ducho­wo­ścią Krwi Chry­stu­sa jest darem Boga dla współ­cze­snych” sta­ra­ła się odpo­wie­dzieć na pyta­nie:  Po co dzi­siej­sze­mu świa­tu rodzi­na Krwi Chry­stu­sa? Po co WKC? Po co SKC?
W odpo­wie­dziach na to pyta­nie usły­sze­li­śmy rów­no­cze­śnie podpowiedzi/wskazówki jak two­rzyć wspól­no­tę – żywą, żyją­cą w jed­no­ści, dają­cą świa­dec­two wia­ry
 Członkowie/członkinie wspól­not darem i wezwa­niem,
Przyj­mo­wać sie­bie jak dary od Boga,
Odkry­wać sie­bie jak skarb, per­łę,

Przyj­mo­wać sie­bie jak pre­zen­ty,
Dostra­jać się jak instru­men­ty,
Słu­chać sie­bie nawza­jem jak żywe­go sło­wa,
Tre­no­wać razem jak alpi­ni­ści,
Leczyć się jak leka­rze,
Bło­go­sła­wić się
Wspól­no­ta jest darem, poda­ro­wa­nym nam, żeby­śmy mogli wzra­stać, roz­wi­jać się i umac­niać. Jest  szko­łą, któ­ra wycho­wu­je nas do dawa­nia świa­dec­twa, cza­sem może mil­czą­ce­go, cza­sem w posta­ci drob­ne­go gestu, wspar­cia…, bycie świad­kiem
Wspól­no­ta umac­nia się na modli­twie, Eucha­ry­stii, dzie­le­niu Sło­wem, wspól­nym dzia­ła­niu, wspól­nym świę­to­wa­niu. Mamy sze­reg moż­li­wo­ści… piel­grzym­ki, czu­wa­nie, odpu­sty, reko­lek­cje, for­ma­cja sta­ła. Kie­dy gro­ma­dzi­my się razem…

4. Kon­fe­ren­cję wygło­si­ła s. Kon­so­la­ta — Misjo­nar­ka Krwi Chry­stu­sa (MSC)

„Misja„
Sio­stra Kon­so­la­ta – Misjo­nar­ka Krwi Chry­stu­sa (MSC)  w jed­nej kon­fe­ren­cji mówi­ła nam o ducho­wo­ści ogól­nie i życiu ducho­wym, a w dru­giej o misji, o naszym apo­stol­stwie.
Każ­dy czło­wiek odczu­wa potrze­bę ducho­wo­ści tj. tęsk­no­tę za peł­nią, chce być szczę­śli­wy. Wcho­dząc na dro­gę życia ducho­we­go mamy nawią­zać rela­cję z Tym, któ­re­go chce­my poznać. A postęp ducho­wy to nie to samo co wzrost poboż­no­ści. Życie ducho­we to intym­na, głę­bo­ka więź z Panem Bogiem i rozum­ny z Nim dia­log.
S. Kon­so­la­ta zwró­ci­ła uwa­gę na imi­ta­cje życia ducho­we­go któ­ry­mi są rytu­alizm i obrzę­do­wość ( zwy­cza­je, gesty,) oraz egzal­ta­cja (szu­ka­nie wra­żeń, wizji, nowi­nek) oraz ele­men­ty życia ducho­we­go, z któ­ry­mi się zma­ga­my, a któ­ry­mi są oczysz­cze­nie, ozię­błość i oschłość.
W kon­fe­ren­cji o misji moc­nym akcen­tem był cytat przy­to­czo­ny przez sio­strę: „Stat­ki w por­cie są bez­piecz­ne, ale nie po to budu­je się stat­ki”. My czę­sto czu­je­my się bez­piecz­nie w naszych wspól­no­tach, ale nie po to jeste­śmy posła­ni, aby szu­kać miejsc dla nas bez­piecz­nych. Dru­gim moc­nym akcen­tem było zda­nie Geo­r­ga Weigla: „Ten skra­wek zie­mi, po któ­rej stą­pam jest tere­nem misyj­nym”. Mój dom, moja pra­ca, moja wspól­no­ta ma być tere­nem moje­go apo­stol­stwa i dawa­nia świadectwa.

5. Kon­fe­ren­cję wygło­sił ks. Ksa­we­ry Marek Kuja­wa - Misjo­narz Krwi Chry­stu­sa (CPPS)

ks. Jan Mer­li­ni — dzie­ciń­stwo i mło­dość

6. Kon­fe­ren­cję wygło­si­ła s. Tere­sa Jasz­czy­szyn - Ado­ra­tor­ka Krwi Chry­stu­sa (ASC)Mode­ra­tor­ka Kra­jo­wa Sto­wa­rzy­sze­nia Krwi Chry­stu­sa (SKC)

Słu­ga Boży ks. Jan Mer­li­ni ‑doro­słość i kapłań­stwo - link do tek­stu KLIKNIJ TU
Ks. Ksa­we­ry Kuja­wa CPPS i s. Tere­sa Jasz­czy­szyn ASC przed­sta­wi­li nam oso­bę Słu­gi Boże­go Jana Mer­li­nie­go. Cze­ka­jąc na beaty­fi­ka­cję Jana Mer­li­nie­go mogli­śmy poznać szcze­gó­ły jego życia, dzia­łal­no­ści, jego wpły­wu na innych, m.in. na św. Marię De Mat­tias, któ­rej przez 40 lat  był kie­row­ni­kiem ducho­wym.
Takie reko­lek­cje potrzeb­ne nam są do budo­wa­nia wspól­no­ty, nawią­zy­wa­nia rela­cji, rado­ści z prze­by­wa­nia razem ale przede wszyst­kim do szu­ka­nia kon­tak­tu z Bogiem, do spo­tka­nia z Nim – w Eucha­ry­stii, w Sło­wie Bożym, na medy­ta­cji, ado­ra­cji i dru­gim czło­wie­ku.
Cze­sła­wa Nowak
                                                                                               

Każ­de­go dnia medy­ta­cja sło­wa Boże­go według meto­dy igna­cjań­skiej pro­wa­dzo­na przez ks. Danie­la Mokwę CPPS

Reko­lek­cje roz­pocz­ną się 26.08 (sobo­ta) kola­cją o godz. 18:00

Plan reko­lek­cji peł­nych dni:

7:30 – Jutrz­nia
Śnia­da­nie, kawa

10:00 – Kon­fe­ren­cja I
Medy­ta­cja po konferencji

12:00 – Msza św.

13:00 – Obiad

16:00 – Kon­fe­ren­cja II
Medy­ta­cja po konferencji

18:00 – Kolacja

19:30 – Ado­ra­cja Naj­święt­sze­go Sakra­men­tu
        Oka­zja do sakra­men­tu pokuty

20:30 – Zakoń­cze­nie adoracji