Historia Wspólnoty Krwi Chrystusa w Polsce
WKC w Polsce rozpoczęła swoją działalność w czasie stanu wojennego. Wspólnota, która zaczęła się na Zachodzie jako Bractwo, znalazła w Polsce żyzną ziemię i rozwinęła się w ruch odnowy Kościoła. Sytuacja ukrycia, w jakiej wówczas musiała tam wzrastać Wspólnota, sprzyjała realizacji i rozwojowi w duchu Soboru pierwotnego planu Założycieli co do współpracy pomiędzy kapłanami, braćmi, siostrami i świeckimi. Na początku współpraca ta dokonywała się z Siostrami Adoratorkami Krwi Chrystusa (ASC)
Pierwsze publiczne spotkanie odbyło się w kościele św. Marcina we Wrocławiu 20.12.1981 r. z inicjatywy ks. Winfrieda Wermtera CPPS.
Gdy dzisiaj myślę o tym, że WKC istnieje już w Kościele katolickim 200 lat, to myślą wracam do wydarzenia, w którym dane mi było uczestniczyć przed prawie 27 laty, mianowicie 20 grudnia 1981 roku, tydzień po wprowadzeniu stanu wojennego. Odbyło się wówczas pierwsze w Polsce spotkanie WKC. Było to w kościele p.w. Św. Marcina na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu, dokładniej mówiąc w świeżo odbudowanych podziemiach kościoła, w których urządziliśmy przytulną kaplicę, łatwą do ogrzewania na czas zimowy. O planach spotkania wcześniej poinformował mnie bp Adam Dyczkowski, ówczesny sufragan wrocławski, który też wówczas był opiekunem sióstr Adoratorek Najdroższej Krwi Chrystusa. Na spotkanie przybył ks. Winfried Wermter ze Zgromadzenia Misjonarzy Najdroższej Krwi, który wówczas kończył pełnić funkcję zastępcy generała zakonu. Odprawialiśmy wtedy Mszę, a o. Winfried wygłosił kazanie w języku włoskim, które tłumaczyła s. Zofia, która wówczas też chyba kończyła swoją kadencję przełożonej polskiej prowincji Sióstr Adoratorek. Mimo stanu wojennego, wcześniej zapowiedziane nabożeństwo odbyło się normalnie, bez jakichkolwiek trudności. Przybyło około 50 – 70 osób (pełna kaplica). Nie zdawałem sobie wówczas sprawy z historyczności tego wydarzenia, że to, co się zaczyna, bardzo szybko rozprzestrzeni się po całej Polsce. Także we Wrocławiu nieustannie rosła liczba uczestników comiesięcznych Adoracji Najdroższej Krwi. W mieście powstawały też młodzieżowe grupy WKC. Przez pierwsze lata program nabożeństwa przygotowywała jedna z sióstr Adoratorek. Później to się urwało. Wkrótce też przestałem być rektorem kościoła Św. Marcina, a zostałem proboszczem u NMP na Piasku. O. Winfried zaproponował wtedy, aby przenieść Adoracje na Piasek, bo też liczba uczestników stale się zwiększała. Nie była to daleka przeprowadzka – tylko przez jeden most na Odrze. A potem to raz po raz docierały też do nas informacje z różnych stron Polski o coraz to nowych inicjatywach WKC. W porównaniu do 200 lat dziejów WKC , nasze 27 lat wydają się krótkie, a jednak tak wiele się stało i nadal się dzieje…
Ks. Stanisław Pawlaczek
Wrocław
Zalążkiem Wspólnoty Krwi Chrystusa w Diecezji Warszawskiej była parafia p.w. św. Marii Magdaleny w Warszawie na Wawrzyszewie . W roku 1983 Misjonarz Krwi Chrystusa ks. Winfried Wermter przybyły z Prowincji Niemieckiej rozpoczął studia w Warszawie i jako rezydent mieszkał na plebani u księdza proboszcza. Odprawiając Msze św. w tutejszym kościele, często głosił nauki o Krwi Chrystusa. Po Mszy św. były spotkania a zainteresowanymi Wspólnotą Krwi Chrystusa, z rozważaniem Pisma Świętego, wybieraniem Słowa Życia i dzieleniem się doświadczeniami. Zaczęły powstawać małe grupki WKC przy parafiach.
W Polsce pierwszy Dom Misyjny Misjonarzy Krwi Chrystusa powstał w 1983 r. w Częstochowie. Misjonarze rozpoczęli formację świeckich liderów (animatorów) w Domu Misyjnym św. Kaspra w Częstochowie. Pomagała w tej formacji gazetka „Pomoc” (od 1995 r. — czasopismo „Nowa Pomoc”, później „Żyć Ewangelią”), modlitewniki, życiorysy świętych, ale przede wszystkim życie Słowem Życia, wymiana doświadczeń, rekolekcje…
W następnych latach zaczęły działać Domy Misyjne w Swarzewie koło Pucka i w Ożarowie Mazowieckim koło Warszawy, w Łabuńkach koło Zamościa. W 1987 r. w ramach duchowej rodziny Krwi Chrystusa w Polsce powstało Zgromadzenie Misjonarek Krwi Chrystusa (MSC). Swoją macierzyńską służbą siostry uzupełniały ojcowską służbę kapłanów i braci.
Bracia – Misjonarze Krwi Chrystusa, siostry – Adoratorki Krwi Chrystusa, a później Misjonarki Krwi Chrystusa i świeccy współpracowali w Domach Misyjnych nie tylko w sprawach praktycznych (prowadzenie domu), ale też w organizacji apostolstwa rekolekcji i skupień oraz w pomocy potrzebującym. Ci z członków Wspólnoty, którzy blisko współpracowali z Domem Misyjnym, mogli odkrywać swoje powołanie we „Wspólnocie Wspomożycieli Krwi Chrystusa”
Poprzez „niedziele misyjne”, rekolekcje, skupienia wyjazdowe organizowane przez Misjonarzy Krwi Chrystusa Wspólnota Krwi Chrystusa powstawała w wielu parafiach na terenie całego kraju. Do Wspólnoty można było wstąpić korespondencyjnie i przez zapisanie na kartce, przy okazji np. pielgrzymek. Zapisany otrzymywał modlitewnik i różaniec do Krwi Chrystusa. Osoby takie były wpisywane do kartoteki Wspólnoty. Z biegiem czasu zaprzestano takiej formy zapisów i „okazyjnej” przynależności do WKC. Obecnie zmieniła się forma wstąpienia do WKC i zgodnie ze Statutem Generalnym, kandydat do WKC powinien przejść formację wstępną przed wstąpieniem.
Z biegiem czasu powstały Ogólnopolskie Spotkania Wspólnoty Krwi Chrystusa, które odbywają się dwa razy w roku:
- w grudniu Nocne Czuwanie na Jasnej Górze
- w maju Odpust Matki i Królowej Przenajdroższej Krwi w Częstochowie w Sanktuarium Krwi Chrystusa.
Od połowy roku 2003 Siostry Misjonarki Krwi Chrystusa (MSC) prowadzą samodzielną działalność apostolską w Rawie Mazowieckiej (Miasteczko Krwi Chrystusa),
Siostry Adoratorki Krwi Chrystusa (ASC) są odpowiedzialne za Stowarzyszenie Krwi Chrystusa,
a Wspólnota Krwi Chrystusa jest pod opieką duchową i odpowiedzialnością Misjonarzy Krwi Chrystusa (CPPS).
Moderatorem głównym WKC w Polsce jest z urzędu prowincjał Misjonarzy Krwi Chrystusa.
Od maja roku 2005, od kiedy istnieje Prowincja Polska Misjonarzy Krwi Chrystusa, moderatorem WKC był ks. Jarosław Jabłoński CPPS (prowincjał) przez 4 lata.
Następnie od stycznia 2009 do kwietnia 2013 — ks. Franciszek Grzywa CPPS.
W kwietniu 2013 przełożonym prowincji został ks. Wojciech Czernatowicz, który funkcję Moderatora Krajowego Wspólnoty Krwi Chrystusa powierzył ks. Mariuszowi Szykule.
Z prawej ks. Wojciech Czernatowicz CPPS, z lewej ks. Mariusz Sz ykuła CPPSnastępnie ks. Bogusław Witkowski CPPS
Ks. Bogusław CPPS -Moderator Krajowy WKC
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.